Tisková zpráva Greenpeace ČR, Hnutí DUHA a Fridays for Future z 1. února 2021.

Ekologičtí aktivisté a aktivistky z organizací Greenpeace, Hnutí DUHA a hnutí Fridays for Future dnes vystavěli před vchodem do budovy úřadu vlády konstrukci znázorňující uhelný skanzen a vedle ní rozvinuli transparent “Nechceme být uhelný skanzen až do roku 2038”. Před konstrukcí “postávaly” figuríny s tvářemi členů a členek vlády digitálně upravenými tak, jak by vypadaly v roce 2038. Právě ministři a ministryně mohou na svém odpoledním zasedání dobu uhelnou podstatně zkrátit. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček by měl dnes na vládě předložit návrh na odklon od uhlí v roce 2038, který již dříve protlačil v Uhelné komisi. Happening proběhl za přísných hygienických opatření a v omezeném počtu účastníků.

Uhelná komise prověřovala scénáře odklonu uhlí do roku 2033 a 2038. Přestože doporučila rok 2038, nebude dnešní jednání jednoznačné a může skončit rokem 2033. Několik ministrů - zejména ministr životního prostředí Richard Brabec, ale také členové vlády za ČSSD Jan Hamáček, Jana Maláčová, Tomáš Petříček a Lubomír Zaorálek - totiž nesouhlasí s rokem 2038. Brabec, Petříček, Zaorálek a Hamáček dokonce veřejně deklarovali podporu dřívějšího roku - 2033 [1]. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se v médiích vyjádřil, že osobně je za ukončení těžby uhlí co nejdříve. [2] 

Naopak ministr průmyslu Karel Havlíček trvá na roku 2038 a neváhá jej hájit nepravdivým tvrzením. ČTK minulý týden řekl, že “Nejdůležitější je tam mezidobí let 2025 až 2030, kdy jdeme na 50 procent “ [3]. Přitom návrh usnesení vlády nic takového neobsahuje [4].

Lukáš Hrábek z Greenpeace říká:

“Dnešní zasedání vlády může přinést velký zvrat. Ministři a ministryně v čele s premiérem Andrejem Babišem mohou podpořit konec uhlí už o 5 let dříve, než jí doporučuje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v usnesení, které si nechal posvětit Uhelnou komisí. Rok 2033 nám přitom dává šanci přiblížit se k tomu, co je potřeba udělat, aby Česká republika dostála svým závazkům na ochranu klimatu plynoucím z Pařížské klimatické dohody. Zároveň rok 2033 více reflektuje dnešní ekonomickou realitu a dává možnost naplánovat spravedlivou transformaci uhelných regionů dříve, než se uhelný byznys sám zhroutí.”

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA říká:

“Premiér Andrej Babiš s ministry a ministryněmi vlády dnes mají udělat jedno z nejdůležitějších ekologických rozhodnutí v historii České republiky, rozhodnout o termínu konce spalování uhlí. Ministr průmyslu Karel Havlíček jim poslal podklady, které nezohledňují ekonomickou realitu ani ochranu klimatu a zdraví lidí, ale pouze byznys uhelných firem. Apeluji proto na premiéra Babiše a všechny členy a členky vlády, aby byli zodpovědní a podpořili rychlejší konec uhlí. Z možností, které mají, je to rok 2033.” 

Klára Bělíčková z Fridays for Future říká:

Dnešní rozhodnutí vlády o konci spalování uhlí v České republice může vyjít vstříc mladším generacím, které budou nejvíce řešit následky klimatických změn. Podle klimatologů by se mělo ve vyspělých státech skončit s uhlím kolem roku 2030. Proto žádáme Andreje Babiše, ministryně a ministry, aby využili možnosti podpořit konec uhlí v roce 2033, tudíž o pět let dříve, než prosazuje ministr Karel Havlíček.”

 

Kontakty:

Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Klára Bělíčková, Fridays for Future, 774 382 445, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

Poznámky pro editory:

[1] https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ve-vlade-sili-hlasy-pro-drivejsi-odklon-od-uhli-hamacek-i-pe/r~dafda24e5fda11ebaabd0cc47ab5f122/

[2] https://euractiv.cz/section/energetika/news/ministr-zdravotnictvi-blatny-ukonceme-tezbu-uhli-co-nejdrive/ 

[3] https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/havlicek-vlada-by-odmitnutim-planu-utlumu-uhli-poprela-komisi

 

NÁVRH USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY

Průběžné výstupy a doporučení Uhelné komise a úprava statutu Uhelné komise

Vláda

  • bere na vědomí doporučení Uhelné komise s ohledem na rok 2038 jako realistický rok útlumu využití uhlí pro účely výroby elektřiny a tepla v ČR s respektováním podmínek uvedených ze strany Uhelné komise.
  • schvaluje rok 2038 jako rok útlumu využití uhlí pro účely výroby elektřiny a tepla v ČR s periodickým přezkumem termínu útlumu.
  • schvaluje úpravu statutu Uhelné komise uvedenou v části IV.
  • ukládá předsedům Uhelné komise, aby v rámci další činnosti Uhelné komise zajistili rozpracování podrobnějšího harmonogramu útlumu, regulatorně legislativních nástrojů a detailní zhodnocení ekonomických a sociálních dopadů útlumu těžby. A dále aby zajistili periodický přezkum rozhodnutí útlumu uhlí v závislosti na externích faktorech, a to minimálně každých pět let.

 

Provedou:

místropředseda vlády ČR, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy

ministr životního prostředí

Ing. Andrej Babiš

předseda vlády