Globální emise skleníkových plynů mohou narůst o 50 % do roku 2050, pokud představitelé států nepřistoupí k ambicióznější klimatické politice. Uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

 

“Pokud se nezmění světový energetický mix, budou fosilní paliva v polovině století pokrývat světovou poptávku po energii z asi 85 %. Tím dojde k 50% nárůstu emisí skleníkových plynů a zhoršení ovzduší ve městech“, uvádí OECD ve zprávě Prognózy pro životní prostředí do roku 2050.

 

Globální ekonomika bude v roce 2050 čtyřikrát větší a svět bude využívat o 80 % více energie. Ale globální energetický mix se zřejmě příliš nezmění. Fosilní paliva, tedy ropa, uhlí a plyn, budou tvořit až 85 % energetických zdrojů. Obnovitelné zdroje se budou podílet 10 % a zbytek připadne na jádro.

 

Právě kvůli silné závislosti na fosilních palivech očekává OECD nárůst emisí CO2 o 70 %.V důsledku toho může být globální teplota planety v roce 2100 o 3 až 6 stupňů Celsia vyšší.

 

V návodu, jak předejít nejhorším dopadům klimatické změny, udává OECD zavedení globálního uhlíkového trhu, přechod energetického sektoru na nízkouhlíkové technologie a další výzkum technologií jako je získávání energie z biomasy nebo CCS, musejí však být cenově dostupné.

 

OECD také shledává současné závazky na omezení emisí skleníkových plynů za zcela nedostatečné v porovnání s tím, co je potřeba udělat, aby oteplení planety zůstalo v bezpečných mezích. Podnítit další vývoj a investice do nízkouhlíkových technologií mohou nástroje jako uhlíková daň nebo emisní obchodování. Klíčové pro trh jsou však jasné a dlouhodobě dané ceny. Dalším nástrojem je odstranění dotací na fosilní paliva.

 

Podle Reuters, 15.3.2012.

 

Více zde: http://www.nytimes.com/2012/03/16/business/energy-environment/oecd-warns-of-ever-higher-greenhouse-gas-emissions.html?_r=1