Ze 66 zkoumaných zemí jich 64 v roce 2013 mělo nebo zavádělo energetickou nebo klimatickou legislativu. Země, které jsou dohromady odpovědné za 90 procent globálních emisí skleníkových plynů, zavedly téměř 500 zákonů na ochranu klimatu.

 

Takové jsou závěry nové studie organizace Global Legislators Organisation, na níž se podílel Grantham Research institut při London School of Economics.

Podstatná část toho se odehrála v rozvíjejících se ekonomikách jako je Čína nebo Mexiko, přičemž významné zákony přijaly i Bolívie, Salvador nebo Mozambik. Jsou však i země, které ze svých dříve schválených závazků ustupují, a to jmenovitě Japonsko a Austrálie.

Ať už motivací bylo chránit klima nebo podpořit energetickou efektivitu a bezpečnost, ve svém důsledku dosahují zákony téhož: šetrnějšího zacházení se zdroji a čistšího nízkouhlíkového rozvoje.

Celkově vzato zatím národní legislativy nezaručují omezení nárůstu globální teploty o méně než 2 stupně Celsia, ale jsou důležitým krokem na cestě k přijetí nové globálně závazné dohody o snižování emisí, které je naplánováno pro konferenci OSN na konci roku 2015 v Paříži.