fbpx
ČEZ a Mittal vydělávají miliardy na povolenkách

ČEZ a Mittal vydělávají miliardy na povolenkách

Společnosti ArcelorMittal a ČEZ se opět umístily na žebříčku deseti evropských prominentů, kteří nejvíce vydělávají na přebytečných emisních povolenkách. Povolenky na znečištění dostávají firmy zdarma a pokud je nepotřebují, mohou je prodat či použít v dalších letech. Koncern ArcelorMittal dostal na roky 2008 a 2009 pro svá zařízení v EU navíc 50 milionů povolenek v hodnotě 17,5 miliard Kč a žebříček bezkonkurenčně vede. ČEZu zbyly povolenky na 7 milionů tun CO2  v hodnotě 2,5 miliard Kč, což mu zajistilo sedmé místo. Žebříček s názvem „tlusté uhlíkové kočky“ sestavila britská organizace Sandbag.

ArcelorMittal získal jen pro svá zařízení na Ostravsku navíc 2,9 milionů povolenek v ceně zhruba 1 miliardy Kč. Povolenky, které Mittalu přebývají kvůli štědrému přídělu a dopadům ekonomické krize, si může nechat a emise paradoxně ještě zvyšovat. Díky zmíněné rezervě povolenek tak mohou být emise Arcelor Mittal v Evropě v roce 2020 až o 72 % vyšší než loni a firma ani nebude muset dokupovat povolenky. 

Právník Ekologického servisu Jan Šrytr k tomu řekl: „ArcelorMittal zjevně ví, jak z každé situace vytěžit maximum. Hovořit by o tom mohli například obyvatelé Radvanic a Bartovic na Ostravsku, jejichž zdraví je díky ArcelorMittal dlouhodobě ohroženo extrémním znečištěním ovzduší. Přestože ArcelorMittal, zjevně disponuje kapitálem, který by mohl jejich problém odstranit, situace lidí za poslední roky se příliš nezlepšuje. To rozhodně nepovažujeme za odpovědné chování“.

Dle analýzy Centra pro dopravu a energetiku nejsou velké přebytky povolenek v případě ČEZu způsobené ekologizací jeho výroby. Skupina ČEZ vyrábí více elektřiny v zastaralých uhelných elektrárnách a vypouští tak více CO2 na jednu vyrobenou kilowatthodinu. Od roku 2005 se tento uhlíkový emisní faktor elektráren skupiny ČEZ zvýšil o 5 %. To je v rozporu s veřejným závazkem společnosti ČEZ, která usiluje o snížení emisního faktoru o 40 %.(1)

Jiří Jeřábek z CDE řekl: “Štědrá politika států v  rozdávání povolenek zdarma způsobuje, že podniky získávají miliardy neoprávněných zisků a zároveň nebudou v příštích letech motivovány snižovat emise.“


Jan Skalík z asociace ekologických organizací Zelený kruh dodává: „Společnost ČEZ na jednu stranu uvádí, že chce díky ziskům z povolenek zavést čistější technologie, ve skutečnosti se ale stále zajímá především o nákup uhelných elektráren v zahraničí. Začít přitom může tím, že elektrárny bude modernizovat nejlepšími dostupnými technologiemi, a ne jako v případě Prunéřova."

Studie organizace Sandbag navrhuje několik možností, jak zabránit zhroucení celého systému obchodování s emisními povolenkami, které kvůli masivním přebytkům povolenek hrozí. Jednou z nich je zvýšit evropský cíl ve snižování emisí skleníkových plynů z 20 na 30 % do roku 2020,  další možností je omezit možnost využívat tzv. externích povolenek, které vznikly podporou projektů v zemích mimo Evropskou unii.


Poznámky:

(1) Výroční zpráva ČEZ za rok 2009, str. 82, viz http://www.cez.cz/edee/content/file/investors/2009-annual-report/2009_skupinacez_vyrocni_zprava_cj.pdf


Kontakty:

Jiří Jeřábek, Centrum pro dopravu a energetiku, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jan Šrytr, právník Ekologického právního servisu, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jan Skalík, Asociace ekologických organizací Zelený kruh, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 
 

Vytisknout