fbpx
O víkendu zhasne Paříž a dalších tisíc měst

O víkendu zhasne Paříž a dalších tisíc měst

V sobotu 28. března v rámci globální kampaně Hodina Země (Earth Hour) na jednu hodinu zhasnou světla tisícovky měst, tisíce firem a miliónů domácností. Symbolicky tak budou vyjadřovat své znepokojení na postupujícími změnami klimatu a zároveň své odhodlání tento problém řešit. Kampaň již třetím rokem organizuje Světový fond na ochranu přírody (WWF). Mezi 20:30 a 21:30 místního času se do tmy potopí například Eiffelova věž, Velké pyramidy v Gize, římské Koloseum  či budova Národní opery v Sydney. Města se svou účastí zároveň také zavazují k dlouhodobé aktivní politice snižování znečištění.

Ondřej Rut ze Zeleného kruhu říká: „Hodina Země demonstruje vůli jednotlivců, obcí a firem dělat něco pro snižování emisí. Hodinové zhasnutí světel nemá za cíl ušetřit energii, ale viditelně se přihlásit ke společnému cíli a ukázat politikům, že se ambiciózních kroků pro ochranu klimatu, podporu úsporných technologií a nízkouhlíkové ekonomiky nemusí bát. Naopak jde o jednu ze zásadních cest k řešení světové ekonomické krize.“

Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku k tomuto doplňuje: “Jedná se v prvé řadě o symbolickou akci, která by měla být následována praktickými kroky. Politici by měli vytvořit podmínky pro  investice do moderních zelených technologií, které nám mohou zaručit rozvoj, který nebude na úkor stability našeho životního prostředí. Občané a domácnosti mohou např.  pomocí  výměny žárovek za úsporné zářivky či zateplením domu uspořit tisíce za energie a zároveň tímto snížit vlastní příspěvek k oteplování planety.”

Vytisknout