Změna klimatu již nyní zřetelně postihuje celou Evropu a lze předpokládat, že její vliv na životní prostředí a lidskou společnost bude dále narůstat. Pokud společnost nepřistoupí k účinným adaptačním opatřením, bude čelit rostoucím škodám, konstatuje zpráva Evropské agentury pro životní prostředí "Klimatická změna, její dopady a zranitelnost v Evropě".

 

Zpráva uvádí, že v celé Evropě jsou zaznamenávány vyšší průměrné teploty, dále pokles srážek v jižní části Evropy a naopak jejich nárůst v severní části kontinentu. Dekáda 2002-2011 byla nejteplejší v dosavadní historii pozorování. V porovnání s hodnotami v předindustriálním období byla teplejší o 1,3 °C. V Arktidě se rychle zmenšuje rozsah zalednění a dosahuje přibližně polovinu rozsahu území pokrytého ledem v roce 1980. Rychlost tání grónského pevninského ledovce se zdvojnásobila oproti roku 1990, ročně zde ubývá 250 miliard tun ledu. Alpské ledovce ztratily téměř dvě třetiny svého objemu z roku 1850 a předpokládá se, že tento trend bude pokračovat. Extrémní projevy počasí, jako jsou vlny veder, povodně nebo naopak sucha, jsou stále častější a způsobují v posledních letech rozsáhlé škody.

Zajímavým informačním zdrojem k tomuto tématu je platforma Climate-Adapt zřízená Evropskou komisí, která má podporovat adaptaci změny klimatu prostřednictvím sdílení a šíření informací.

 

Zdroj: EnviWeb