Emise sazí mají po skleníkovém plynu oxidu uhličitém celosvětově druhý nejsilnější vliv na klima, oznámila minulý týden American Geophysical Union (AGU). Vliv částic sazí na klimatické změny by mohl být zhruba dvakrát větší, než se dosud odhadovalo.

 

Výsledky čtyřletého výzkumu prováděného mezinárodním týmem 31 vědců byly publikovány v časopise Journal of Geophysical Research-Atmospheres. „Tato studie potvrzuje dosavadní výzkumy a přináší další poznatky“, prohlásil jeden z autorů David Fahey z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) podle tiskové zprávy.

Částice sazí působí na počasí velmi komplexně

Druhy a způsoby, kterými částice sazí působí na klimatické změny, jsou však velmi rozdílné a komplexní. Částice tak mohou například absorbovat teplo ze Slunce nebo po dopadu na sníh a led působit jejich tání. Podporují ale i tvorbu mraků, což má jak chladicí, tak i oteplující účinek. Redukce emisí částic sazí může působit proti oteplování klimatu, tvrdí vědci. Avšak pouze když se sníží i emise oxidu uhličitého.

Role omezení emisí sazí v ochraně klimatu

Ředitel Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) Achim Steiner vyzývá další země, koncerny a organizace, aby vstoupily do koalice Climate and Clean Air Coalition (CCAC). Ta zahájila řadu projektů k redukci sazí a jiných látek negativně ovlivňujících klima, např. v oblasti těžkých vozidel s naftovými motory a pálení dřevěného uhlí. Saze nejsou v rámci kjótského protokolu o ochraně klimatu limitovány.

ZDROJ:http://www.agronavigator.cz/default.asp?typ=1&val=124529&ids=146&ch=1