fbpx

Alternativní měny

Kdy: 12. 5. 2022 v 13:00-18:30
Kde: Komunitní centrum a zahrada Kotlaska
Mini-konference z cyklu Exkurze do budoucnosti podnikání - šňůry přednášek, debat a konferencí na téma naší budoucnosti z dílny Slušná firma.
 
Osvědčený způsob, jak podpořit místní podniky a nastartovat místní ekonomiku

Valná většina směny dnešního zboží probíhá prostřednictvím centrálně vydávaných měn, za jejichž používání platíme úrok a které odčerpávají finanční hodnotu z našich domovů do centrál firem, u kterých nakupujeme. Covid velké centralizované firmy ještě posílil a velké množství těch místních zkrachovalo. Z historie známe řadu případů, kdy místní měny dokázaly doslova nastartovat místní ekonomiky, zajistit pracovní místa, řešit sociální problémy v obci a pomoci místním podnikům i lidem bohatnout.

Touto minikonferencí navazujeme na minikonferenci s tématem Nerůst a pokračujeme v hledání alternativ ekonomického systému. Jako řečníky zveme lidi, kteří mají v Česku a na Slovensku se zaváděním a řízením místních měn zkušenost s prosbou, aby se s námi o své know-how podělili.
 
Kdo vystoupí:
Juraj Hipš: Pedagog, aktivista na poli vzdělávání, inovátor v oblasti školství. Juraj je také zakladatelem občanského sdružení Živica, které mj. iniciovalo projekt lokální měny Živec a komunitní základní školy v Zaježové.
 
Daniel Bezányi: Tématu fungování peněžního sytému a podstaty peněz se věnuje dlouhodobě a veřejně na toto téma začal přednášet v roce 2008. Na to navázala témata regionálních měn a dále sociální ekonomiky, družstevnictví, kampeliček, sociálního bankovnictví, trvale udržitelného života, trojčlennosti sociálního organismu a další.
 
Eva Hauserová a Michal Knížek posdílí své zkušnosti z fungování pražského Praletsu
Další řečníky připravujeme 
 
Do panelu dále přijali pozvání:
Petr Jelínek: Je aktivní v družstevní činnosti a svépomocných organizacích, které směňují zboží a služby (LETS), např. Brněnský Rozleťse.
Michal Kristýnek z LETS Jesenicko.
Alternativní měny


Vytisknout