fbpx

LESEM 2021 – Letní škola environmentalistiky pro středoškoláky

Kdy: 21. 8. 2021 - 29. 8. 2021
Kde: Horní mlýn - Křtiny 37, 67905 Křtiny

Kdo: LESEM Letní škola environmentalistiky

PŘÍRODA🌿EKOLOGIE🌿VZDĚLÁNÍ🌿ZÁŽITKY🌿KAMARÁDI

Pojďte se s námi projít LESEM!

🌳Chodíš na střední?
🌳Trápí tě změna klimatu, vymírání druhů, úbytek divočiny stav naší krajiny nebo odpady?
🌳Zajímáš se o přírodu a o vliv člověka na ni?
🌳Pochybuješ o udržitelnosti současného způsobu života naší společnosti?
🌳Hledáš odpovědi?

Pokud s tebou uvedené otázky trochu rezonují, jsi na správné adrese!

Na Letní škole environmentalistiky poznáš „zeleně" smýšlející kolektiv, rozšíříš si obzory (mj. v oblasti environmentalistiky, ekologie a rozvojové tematiky) a lépe poznáš sebe sama.

To vše v krásné přírodě CHKO Moravský kras na ekologickém Horním mlýně ve Křtinách.

Vyučování se nekoná! Budeme hrát hry, poznávat zajímavé lidi, zapáleně diskutovat, podnikat výlety a užívat prázdnin.
Více informací v události:
🌿https://www.facebook.com/events/148310023894177

Přihlásit se můžeš tady:
🌿https://forms.gle/FpmsLP5cMKMCgwJt5

KDO TO POŘÁDÁ?
Jsme studenti oboru Environmentální studia na Masarykově univerzitě v Brně a LESEM pořádáme pod záštitou Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy Univerzity. Letní školu pořádáme ve svém volném čase a bez nároku na honorář.

NA CO SE MŮŽEŠ TĚŠIT?
Vzdělávat a rozvíjet se budeme prostřednictvím her, promítání, workshopů, společných diskuzí a přednášek, pozveme hosty významné pro české environmentální hnutí.
Zamýšlet se budeme nad současným přístupem člověka k přírodě a nad tím, jaké jsou k němu alternativy.
Seznámíme se s principem dobrovolné skromnosti a prožívat ji budeme na vlastní kůži.
Zaobírat se budeme i rozvojovou problematikou a tématem nerovnosti ve světě.
Budeme pobývat v přírodě, putovat, poznávat různé podoby přírody.
Představíme Ti vysokoškolský obor Environmentální studia, který na FSS MU všichni organizátoři studujeme.
Seznámíme se s přístupy k ochraně přírody u nás i ve světě.
Pokusíme se společně učit samostatnému a kritickému myšlení a kritickému přijímání informací ve Světě, kde k nám kvanta informací různé kvality a pravdivosti přicházejí každou vteřinou.
Ukážeme Ti další možné cesty, kterými se po střední škole můžeš vydat (dobrovolnictví, cestování,...).
Po skončení LESEM získáš certifikát o absolvování Letní školy environmentalistiky

KDE BUDEME BYDLET?
V Horním mlýně ve vesnici Křtiny na okraji CHKO Moravský kras. Horní mlýn leží v lesnatém údolí na okraji obce Křtiny, která je známá poutní barokní bazilikou od architekta Santiniho. Hned za Mlýnem je koupaliště, které je možno ve volném čase navštívit. Provoz Mlýna je organizován tak, aby byl co nejvíce šetrný k životnímu prostředí. Voda je ohřívána solárními kolektory nebo kamny, topí se dřevem z okolních lesů, nově je zde zbudována kořenová čistička odpadních vod, jsou zde i kompostovací toalety a přilehlá zahrada je obhospodařovaná v permakulturním duchu. Spát a pobývat budeme nahoře v útulné mlýnici ve vlastních spacácích a na karimatkách. K dispozici budeme mít 2 kompostovací toalety, letní zahradní sprchu a když nám bude zima, můžeme se sprchovat ve vodě ohřívané lázeňskými kamínky. Další informace o Horním mlýně i fotografie najdeš na http://www.xn--hornmln-bza0m.cz/

CO BUDEME JÍST?
Krmit Tě budeme pravidelně, minimálně třikrát denně, a to veganskou stravou připravenou vynikajícími kuchaři a kuchařkami z našich řad. Omezování živočišných produktů má své etické i energetické důvody a my bychom ti touto cestou chtěli ukázat, že je možné se stravovat i jinak - s ohledem na práva zvířat i životní prostředí - a k tomu si pochutnat a zůstat přinejmenším stejně zdravý. Většinu potravin se budeme snažit získat z lokálních zdrojů, aby k nám zbytečně neletěly potraviny přes půlku světa, když se dají získat i u nás. Pokud máš nějaká stravovací omezení, dej nám v elektronické přihlášce vědět, pokusíme se domluvit a vyjít ti vstříc.

KOLIK TO BUDE STÁT?
Aby bylo LESEM přístupné všem, dáváme vám možnost zaplatit cenu, která se odvíjí od vaší finanční situace. 1) Snížená cena (1400,-) je tu pro všechny, kteří si nemůžou dovolit cenu plnou. Například když vám LESEM nezaplatí rodiče, ale musíte si na něj vydělat sami na brigádách.
2) Standardní cena (1800,-) je základní cena, za kterou jsme schopni akci plnohodnotně zorganizovat v případě, že ji zaplatí všichni účastníci.
3) Podpůrná cena (2200,-) umožní účast na akci těm z vás, kteří si nemohou dovolit zaplatit plnou cenu, případně uhradit náklady nad rámec, které nám umožní udělat akci ještě lepší.

Cena zahrnuje příspěvek na ubytování a stravu. Díky grantům, podpoře naší Katedry a dalším sponzorům, mohou být náklady nižší, a účast na LESEM cenově dostupná pro všechny. Pokud by ale pro tebe cena mohla být i přesto překážkou v účasti, ozvi se nám, a zkusíme společně najít řešení.

PRO KOHO JE LESEM URČENO A JAK SE PŘIHLÁSIT?
LESEM je určena pro studenty středních škol od čehož se odvíjí i orientační věková hranice 15-19 let. Rádi bychom na letní školu přijali kohokoliv, ale jelikož jsme omezeni rozpočtem, prostorem a našimi možnostmi, účastníků může být maximálně 14. Proto bychom Tě nejdřív rádi trochu poznali přes odpovědi v přihlášce, skrze které se dozvíme o Tvých zájmech a názorech a důvodu Tvého přihlášení.
Přihlášku vyplň tady: https://forms.gle/FpmsLP5cMKMCgwJt5

KONTAKT
V případě dotazů se nám můžeš ozvat na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LESEM 2021 – Letní škola environmentalistiky pro středoškoláky


Vytisknout