fbpx

Nerůst jako alternativa růstového kapitalismu

Kdy: 10. 11. 2021 od 13:00 do 19:00
Kde: Nad Kotlaskou I, 180 00 Praha, Česká Republika

Půldenní konference z cyklu “Exkurze do budoucnosti”, kterou pořádáme pod hlavičkou Slušná firma ve spolupráci se skupinou Nerůst. Na této konferenci se budeme věnovat nerůstu (z anglického “degrowth”), což je hnutí, které kritizuje dnešní posedlost ekonomickým růstem s drastickými dopady na přírodu a kvalitu lidských životů a nastiňuje alternativu, kdy je ekonomika postavená na autonomii, lokalizaci, péči a solidaritě.

O co jde? Ekonomický růst je dnes stále ještě hlavním cílem většiny všech světových vlád i korporací. Trvale rostoucí HDP je pak tím, co má lidem zajistit blahobyt a šťastný život. Růst má vyřešit i většinu krizí, kterým aktuálně čelíme - od covidové až po tu klimatickou. Tento systém vyžaduje, aby lidé nakupovali spoustu věcí, které nepotřebují a nechtějí, a navíc ještě, aby jich kupovali rok od roku stále víc jen proto, aby se celý systém nezhroutil.

Stále většímu počtu lidí začíná být jasné, že HDP měří vše, jen ne to, na čem v životě opravdu záleží. Posedlost růstem nás dostala do nejhlubší krize, ve které kdy lidstvo bylo. Podle mnoha studií (aktuálně například nejnovější zpráva IPCC či dlouhodobá studie planetárních limitů) jsme již překročili únosnou míru zátěže ekosystémů a čas, který nám zbývá, pokud chceme odvrátit ty nejtemnější scénáře, se už nepočítá na desetiletí, ale jen na poslední měsíce a roky.

Změna ekonomického systému směrem od růstu k jiným měřítkům kvality života je jednou ze základních věcí, které se musí změnit. Je třeba přejít od ekonomické globalizace k lokalizaci - k ekonomice, jejímž smyslem bude uspokojování potřeb všech lidí na Zemi, při vzájemném respektu planetárních limitů.

Jak funguje současný ekonomický systém a jak by mohla vypadat jeho alternativa - to budeme probírat během tohoto důležitého setkání.

https://slusnafirma.cz/akce-nerust/

Kdo vystoupí?

Tadeáš Žďárský: Zelený růst a nerůstová společnost

Eva Fraňková: Nerůst a lokalizace

Jožka Patočka: Sociálně-ekologická transformace a peněžní systém

Anna Kárníková: Jak růst v nerůstu - zkušenosti z Hnutí DUHA

Arnošt Novák: Nerůst a strategie společenské transformace

Adam Čajka: Nerůst a nerovnoměrný rozvoj světa

Komu je konference určena: Komukoli, kdo chce pochopit širší souvislosti fungování moderní společnosti, příčin a řešení našich dnešních problémů.

Místo: Komunitní centrum a zahrada Kotlaska

Vstupenky zde: https://form.simpleshop.cz/5RQ2/

Nerůst jako alternativa růstového kapitalismu


Vytisknout