Tisková zpráva Klimatické koalice
PRAHA, 4. září 2024 – Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR bude dnes hlasovat o pozměňovacích návrzích novely zákona o emisních povolenkách, včetně rozšíření systému emisního obchodování na lokální vytápění a silniční dopravu (tzv. ETS 2). Klimatická koalice a další nevládní organizace rozšíření podporují, ale zároveň apelují na výrazné posílení sociálního pilíře klimatické a energetické politiky, jak formulovaly již ve výzvě poslancům a poslankyním před hlasováním: je nutné klást důraz na pomoc nízkopříjmovým domácnostem a celkové zlepšení dostupnosti bydlení i veřejné dopravy.1
Cílem emisních povolenek, včetně jejich rozšíření na lokální vytápění a silniční dopravu, je zahrnout škody způsobené spalováním fosilních paliv do ceny paliv, což narovná podmínky na trhu, který dosud zvýhodňuje fosilní paliva. Spotřebitelé budou motivováni k úsporám a nahrazování fosilních paliv. V případě lokálního vytápění a dopravy se jedná zejména o plyn a ropu, přičemž snižování závislosti na těchto palivech je strategickým zájmem státu a preventivním opatřením proti nepředvídatelným výkyvům cen.
Emisní povolenky již platí domácnosti a další odběratelé tepla z tepláren, domovní kotelny neplatí ani energetickou daň. Rozšíření zpoplatnění uhlíku z velkých zdrojů na menší spalovací zařízení je logickým krokem k narovnání podmínek na trhu. To ostatně slibuje i Programové prohlášení vlády, které deklaruje: „Nepřipustíme rozpad centrálního zásobování teplem, využijeme kombinovanou výrobu elektřiny a tepla a narovnáme podmínky na trhu.“ Ačkoliv se rozšíření povolenek projeví až v roce 2027, je férové ukotvit pravidla ve vztahu k občanům, obcím či podnikatelům s dostatečným předstihem.
Dlouhodobě emisní povolenky financují úspěšný dotační program Nová zelená úsporám. Také Modernizační fond, historicky největší balík investičních peněz pro Česko, existuje díky emisním povolenkám. „Rozšířením povolenek na fosilní paliva v lokálním vytápění a silniční dopravu vznikne sice nová zátěž, ale zároveň nový Sociální klimatický fond, který bude zaměřen na přímou pomoc malým podnikům a zranitelným domácnostem se zateplováním domů, čistým vytápěním či rozvojem dostupné, rychlé a pohodlné veřejné dopravy. Sociální pilíř klimatické politiky je však nutné i nadále posilovat, aby snižování emisí skleníkových plynů zároveň zvyšovalo životní úroveň,“ doplňuje Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA.
„Sektory dopravy a budov produkují více než třetinu všech emisí skleníkových plynů v EU. Proto je rozšíření obchodování s emisními povolenkami důležitým opatřením k dosažení evropských klimatických cílů, ke kterým se zavázala také česká vláda. Je ale nevyhnutelné, aby výnosy z povolenek byly využity na systémové řešení sociálních dopadů opatření a podporu domácností v dekarbonizaci,“ dodává Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR.
1 K výzvě se připojily Asociace pro mezinárodní otázky a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.