Tisková zpráva spolku Klimatická žaloba

Praha, 20. 7. 2020

Občané sdružení ve spolku Klimatická žaloba ČR dnes veřejně představili svůj záměr zažalovat stát za jeho nečinnost v reakci na klimatickou krizi. Mezi členy spolku, který vznikl na podzim loňského roku, patří lékaři, právníci, zemědělci, programátoři, vědci a mnoho dalších lidí s různým profesním zaměřením, kteří se cítí být nedostatečným úsilím státních institucí v boji s klimatickou krizí poškozeni. Ve spolku je i mnoho mladých lidí, kteří nedostatečnou snahu vlády ČR zabývat se problémem vnímají jako hrozbu pro svou budoucnost a právo na příznivé životní prostředí vyplývající z Ústavy.  Z nedostatku jiných účinných způsobů nápravy se svých práv rozhodli společně domáhat soudní cestou. Členství ve spolku je otevřeno všem, kteří se dopadů klimatické krize obávají. Kromě toho byla oficiálně spuštěna také crowdfundingová kampaň, která slouží k financování právních úkonů spojených se žalobou.

PROČ SPOLEK ŽALUJE ČESKOU REPUBLIKU

“Česká republika má stále jedny z nejvyšších emisí skleníkových plynů na obyvatele v EU a opatření podnikaná vládou nejsou v souladu s cíli Pařížské dohody. Emise skleníkových plynů v ČR se v posledních několika letech dokonce mírně zvýšily. Je potřeba výrazně zvýšit ambice v oblasti snižování emisí a zavést opatření, která zajistí potřebné tempo transformace hospodářství na klimaticky neutrální. Vláda však potřebné kroky nečiní a tím porušuje nejen mezinárodní dohody, ale i Ústavou daná práva českých občanů,” uvádí Jakub Zamouřil, člen rady spolku.

Spolek připravuje žalobu k podání na soud letos na podzimu. Česko se tak brzy stane jednou z dalších evropských zemí, kde již soudní řízení proti státní klimatické politice probíhají. O francouzská žalobě, známé jako “Aféra století”, mají soudy rozhodnout v nejbližších měsících. Tamní kampaň, spojená s peticí za přijetí přísnějších emisních opatření, je se dvěma miliony podpisů nejúspěšnější podpisovou akcí ve francouzské historii. Soudní řízení probíhají momentálně také v Rakousku, Německu a Švýcarsku. Minulý rok slavila úspěch klimatická žaloba v Nizozemsku. Po sedmi letech soudního procesu soud určil, že stát musí do konce roku 2020 snížit emise skleníkových plynů o 25 procent oproti roku 1990. “Změna klimatu ohrožuje životy, pohodu a životní podmínky mnoha lidí po celém světě, včetně Holaňdanů. Tyto projevy můžeme pozorovat už dnes,” napsal předseda holandského Nejvyššího soudu v citovaném rozhodnutí.

Rozhodnutí nizozemského nejvyššího soudu je zásadním průlomem pro klimatické právo všude na světě. Je důkazem, že soudní síně jsou stále důležitějším místem pro řešení klimatické krize. Státy totiž mají v rukou nejúčinnější nástroje pro boj s klimatickou změnou a za svou nedostatečnou činnost by měly nést odpovědnost.” uvedl člen rady spolku, právník Martin Madej.

Spolek založený českými občany budou před soudem zastupovat právníci z advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti, kteří mají bohaté zkušenosti a ve svém portfoliu mnoho úspěšných případů v oblasti energetiky, veřejného práva, či strategických případů v oblasti ochrany životního prostředí. Právě k zaplacení jejich práce mají kromě příspěvků od členů spolku sloužit také finance vybrané od veřejnosti formou crowdfundingu na platformě darujme.cz.

Věříme, že touto cestou pohneme státní orgány k tomu, aby začaly brát klimatickou krizi už konečně vážně a vyzýváme všechny, kdo nám v tom chtějí pomoci, ať se připojí, přispějí nebo nás jinak podpoří. Děkujeme,” říká Veronika Zemanová, studentka a členka spolku.

 

www.klimazaloba.cz

Crowdfundingová kampaň: https://www.darujme.cz/projekt/1203327

Kontakt pro média:

Koordinátorka kampaně, Tereza Vohryzková, tel.: 777 235 079

Právní otázky, Martin Madej, tel.: 608 363 390