Tisková zpráva Greenpeace ČR 

Praha, 14. října 2020: Na pražském metronomu dnes zavlál transparent s graficky upraveným a zestárnutým obličejem premiéra Andreje Babiše a textem “Ano, mohl jsme zastavit klimatickou krizi, ale neudělal jsem to. Sorry jako.” Happening Greenpeace, který je součástí mezinárodní iniciativy Climate Care Uprising, (1) se odehrál den před začátkem jednání lídrů EU o klimatických cílech 2030. (2) Organizace zároveň dnes premiérovi doručí petici Spolu pro klima, kde ho přes 60 tisíc lidí z Česka vyzývá, aby respektoval vědecké poznání a podpořil ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030. Minimálně 60% snížení emisí nyní prosazuje Evropský parlament.     

Stávající cíl snížit emise o 40 % do roku 2030 je nedostatečný a vede planetu k oteplení o více než tři stupně Celsia, což bude mít katastrofické dopady nejen na přírodu, ale i životy lidí. Česko se zavázalo v rámci Pařížské dohody, že bude usilovat o zastavení globálního oteplení ideálně na 1,5 °C. Podle doporučení vědců by se emise v Evropě měly snížit minimálně o 60 spíše 65 % do roku 2030. 

Již zítra a pozítří budou lídři EU jednat o zvýšení klimatických cílů. Zatímco Evropská komise navrhla v rámci vznikajícího  Klimatického zákona cíl 55 % včetně tzv. offsetů, (3) Evropský parlament minulý týden odsouhlasil cíl 60 %. Agendu nyní přebírá Evropská rada, tedy lídři jednotlivých členských států. Zatímco některé státy jako Dánsko, Finsko či Lucembursko dopředu avizovaly, že podpoří vyšší cíle, premiér Andrej Babiš i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček jakékoliv navýšení odmítají. 

Jan Freidinger z Greenpeace říká:  

“Čím dříve a razantněji budeme klimatickou krizi řešit, tím méně problémů nás čeká v budoucnosti. To je i poučení z aktuální covidové krize, které čelíme nyní. Podceňovat doporučení vědy a otálet při zavádění účinných opatření se nevyplácí. Neopakujme stejné chyby. Změna klimatu je nejen hrozbou, ale i příležitostí, jak nasměrovat Česko k modernejší, udržitelnější a spravedlivější budoucnosti.” 

Česko bohužel dlouhodobě selhává v plnění cílů Pařížské dohody, v ochraně klimatu ale i v adaptaci na stále citelnější dopady klimatických změn. To potvrdily nejen analýzy řady organizací, (4) které byly představeny koncem září, ale třeba i vládou připravený “Národní plán obnovy”, který rozděluje netransparentním a nekoncepčním způsobem 182 miliard korun z EU.

Kontakty: 

Jan Freidinger, Greenpeace, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 734 620 843

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 603 443 140

 

Poznámky pro editory:

1) Viz https://www.climatecareuprising.org/ 

2) V březnu 2020 představila Evropská komise v rámci Green dealu návrh tzv. Klimatického zákona (Evropský právní rámec pro klima), což je nařízení EU, které stanovuje závazný právní rámec pro dosažení uhlíkové neutrality Evropské unie do roku 2050. Součástí tohoto nařízení je i návrh navýšit klimatické cíle do roku 2030. Komise svůj návrh 55% navýšení představila v září, společně se studií dopadů navýšení na evropské hospodářství. Následně o klimatickém zákonu a vyšších cílech hlasoval Evropský parlament,  který si odsouhlasili cíl 60% snížení emisí bez započtení offsetů. Ve dnech 15. a 16. 10. budou o klimatickém zákonu jednat i lídři členských zemí EU na Evropské radě, včetně premiéra BAbiše. Pokud se nedohodnou na společné pozici, bude jejich jednání pokračovat na další Evropské radě v Prosinci, což je velmi pravděpodobné  O konečné podobě nových cílů do roku 2030 a celého Klimatického zákona pak rozhodne tzv. trialog, tedy  jednání mezi Radou, Evropským parlamentem a Komisí.

3) Evropská Komise ve svém návrhu snížení emisí o 55 % počítá, že nedojde k tak velkému snížení emisí v těch nejšpinavějších odvětvích jako je energetika a doprava, kde budou kompenzovány tzv. offsety – tedy ukládáním uhlíku ve stromech či půdě. Návrh Komise představuje realné snížení emisi ne o 55 % ale o 50,5-52,8 % 

4) https://www.greenpeace.org/czech/tiskova-zprava/11699/prazdna-slova-vladni-klimaticke-politiky-nevedou-ke-snizovani-emisi-ani-k-plneni-dalsich-zavazku-parizske-dohody/