Tento text vytvořily obyčejné občanky obyčejného města. V Liberci, kde pracujeme a žijeme, jsme založily spolek Rodiče za klima, z. s., s jehož členy a členkami jsme se pustili do přetváření poněkud zamrzlého Liberce – (s trochu nadsázky) města aut, nákupních center a výrobních hal. Leccos se nám podařilo. Z toho, co nedopadlo, jak jsme doufali, jsme se poučili. A tak jsme se chtěli o naše zkušenosti podělit.

Naším cílem je dodat vám odvahu a snad také trochu pomoci najít úvodní směr. Naším přáním je, aby se naše města efektivně měnila v města klimaticky zodpovědná. Spoléhat se jen na osvícené politiky není možné. V městských samosprávách jsou často už teď lidé klimatickým řešením nakloněni, ale k tomu, aby je mohli začít prosazovat, potřebují hlas občanek a občanů – ať už jako motivaci začít dělat věci jinak nebo jako argument pro méně pokrokové kolegyně a kolegy. Doufáme, že v této brožuře najdete i vy užitečné tipy, jak na to.

(Autorky brožury z kolektivu Rodiče za klima Liberec)

 

 

Chcete se také pustit do prosazování klimatických opatření na místní úrovní z pozice aktivních občanů a občanek? A rádi byste byli v kontaktu s podobně aktivními lidmi z jiných regionů? Přidejte se na mailing list místních klimatických iniciativ! Na něm sdružujeme aktivní lidi napříč republikou, kteří mají zájem aktivně se ve svém okolí zasazovat o řešení klimatické krize a chtějí své úspěchy i neúspěchy sdílet s ostatními. Pro přidání vyplňte prosím tento formulář. V případě dotazů nebo pro více informací se neváhejte obrátit na koordinátorku Klimatické koalice (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).