Klimatická koalice a Rodiče za klima Liberec vydali v roce 2022 společnými silami novou brožuru. Dozvíte se v ní, jak začít prosazovat klimatická opatření na úrovni obcí a měst, a to z nikoli z pozice zastupitelů či starostek, nýbrž z pozice obyčejných občanek a občanů. 

Jak můžete i vy dopomoci tomu, aby vaše město přijalo (a následně i uvedlo do praxe) klimatická opatření? Nechte se inspirovat novým, druhým dílem publikace "Zapojujeme města do klimatických řešení", ve kterém najdete zkušenosti a osvědčené postupy lokálních aktivistek z hnutí Rodiče za klima Liberec! Text vychází z několikaletých zkušeností autorek Anny Kšírové a Kateřiny Čechové s prosazováním klimatických opatření na úrovni města Liberec. V textu najdete celo řadu osvědčených strategií a užitečných tipů, jak se aktivismu na místní úrovni zhostit:
 
  • jak vůbec začít a jak najít spojence
  • jak si vybrat téma
  • jak zvolené téma dostat na veřejnost a na co se při práci s veřejností zaměřit
  • jak navázat komunikaci s místním zastupitelstvem
  • jak zastupitelům a zastupitelkám v prosazování klimatických opatření pomoct
  • jak reagovat na výmluvy politiků a političek
  • jak ohlídat, že se opatření zavádějí do praxe
  • a jak při tom všem nevyhořet
Stáhněte si elektronickou verzi (pdf) nové brožury "Zapojujeme města do klimatických řešení 2: Návod pro obyčejné občan(k)y" z knihovny na našem webu.
 
"Tento text vytvořily obyčejné občanky obyčejného města. V Liberci, kde pracujeme a žijeme, jsme založily spolek Rodiče za klima, z. s., s jehož členy a členkami jsme se pustili do přetváření poněkud zamrzlého Liberce – (s trochu nadsázky) města aut, nákupních center a výrobních hal. Leccos se nám podařilo a z toho, co nedopadlo, jak jsme doufali, jsme se poučili. V brožuře jsme se chtěli o naše zkušenosti podělit," říkají ke vzniku brožury samotné autorky.
 

Spojte se s podobně naladěnými: přidejte se na mailing list místních klimatických iniciativ!  

 
Chcete se do podobných aktivit pustit také a rádi byste byli v kontaktu s podobně aktivními lidmi z jiných regionů? Přidejte se na mailing list místních klimatických iniciativ! Na něm sdružujeme aktivní lidi napříč republikou, kteří mají zájem aktivně se ve svém okolí zasazovat o řešení klimatické krize a chtějí své úspěchy i neúspěchy sdílet s ostatními. Pro přidání vyplňte prosím tento formulář. V případě dotazů nebo pro více informací se neváhejte obrátit na koordinátorku Klimatické koalice (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).
 
Text brožury volně navazuje na první díl z roku 2021 věnovaný především tomu, jaké možnosti mají samotné samosprávy. I první díl brožury najdete v Knihovně na webu Klimatické koalice. Dozvíte se v něm, jak se mohou do řešení klimatické krize zapojit samotná města a obce, a jaké administrativní a finanční nástroje mají k disopzici. Ocení jej proto zejména zastupitelstva, městské rady, starostky či další lidé přímo z obecních a městských úřadů.